Czy w szczepionkach jest grafen?

Skład szczepionek przeciwko COVID-19 jest ogólnodostępny i można go sprawdzić samodzielnie tutaj: PfizerModernaAstraZenecaJohnson&Johnson. Czytając treść ulotki zobaczymy, że wśród składników nie ma ani grafenu, ani tlenku grafenu.

Twierdzenia na temat jego obecności w szczepionkach przeciw COVID-19 są wynikiem dezinformacji tworzonej w celu zniechęcenia społeczeństwa do szczepionek i nie mają potwierdzenia w dowodach naukowych. Osoby będące źródłem tej informacji nie powołują się na badania naukowe publikowane w recenzowanych czasopismach. Zamiast tego często tworzą dokumentację tak by sprawiała wrażenie wiarygodnej w oczach osoby nie będącej specjalistą w danej dziedzinie. Prezentowane badania są nieweryfikowalne, pochodzenie analizowanych próbek jest nieznane, a dokumenty nie zawierają danych dotyczących ich identyfikowalności. Prezentowane badania zawierają wady metodologiczne, a ich wyniki nie są rozstrzygające. Z powyższych względów nie mogą być traktowane jako badania naukowe.

Informacja o grafenie nie wzięła się jednak znikąd. Od jakiegoś czasu trwają prace nad wykorzystaniem go w szczepionkach jako nośnik i adjuwant (substancja odpowiadająca za wzmocnienie poszczepiennej odpowiedzi układu immunologicznego). Mimo, że badania te opierają się głównie na jego zastosowaniu w szczepionkach przeciwnowotworowych, to pojawiła się też ostatnio praca z Uniwersytetu w Georgii wykorzystująca jego działanie w nieinwazyjnej szczepionce donosowej przeciwko grypie. Jednak ta jest testowana dopiero na modelach zwierzęcych i nie została jeszcze dopuszczona do obrotu.

Czy w związku z tym powinniśmy się obawiać szczepionek, które w przyszłości mogą zawierać grafen? Niekoniecznie. Toksyczność substancji jest efektem złożonym i silnie zależnym od jej stężenia i sposobu podania.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Fakenews.plKonkret24Konkret24, Demagog.org