Czy iwermektyna jest skutecznym lekiem na COVID-19?

Iwermektyna jest jednym z leków, którego potencjalna skuteczność w leczeniu COVID-19 jest obecnie szeroko badana. W dalszym ciągu brakuje jednak rozstrzygających dowodów przemawiających za jej stosowaniem. Zarówno NIH, jak i EMA, FDA, WHO oraz Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie zalecają rutynowego stosowania iwermektyny u pacjentów z COVID-19. Zaznaczają również, że zażywanie jej na własną rękę jest niebezpiecznie dla zdrowia i może prowadzić nawet do utraty życia.

W związku z licznymi doniesieniami ze Stanów Zjednoczonych na temat pacjentów wymagających pomocy medycznej i hospitalizowanych po leczeniu na własną rękę iwermektyną przeznaczoną dla koni, zarówno FDA jak i NIH wydały ostrzeżenie, by nie stosować nigdy leków przeznaczonych dla zwierząt. Przede wszystkim są to preparaty o wysokiej koncentracji. Wynika to z faktu, że są one stosowane u dużych zwierząt takich jak konie czy krowy. Przedawkowanie iwermektyny może skutkować takimi dolegliwościami jak: nudności, wymioty, biegunka, hipotensja, reakcje alergiczne, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, śpiączka, a ostatecznie może doprowadzić nawet do śmierci. FDA podkreśla, że preparaty z iwermektyną stosowane w weterynarii zawierają też inne substancje pomocnicze. Wiele z nich nie jest dopuszczonych do stosowania u ludzi.

Obecnie w toku jest kilkadziesiąt badań klinicznych badających jej bezpieczeństwo i skuteczność w przypadku COVID-19. 14 lipca wycofano egipskie badanie, będące dotychczas jednym z największych i najsilniejszych dowodów na jej skuteczność. Powodem tego są zarzuty o plagiat i fałszowanie danych. Po wycofaniu pracy ciężar dowodu może przesunąć się na niekorzyść iwermektyny. Dopóki korzystne działanie tego leku w leczeniu pacjentów z COVID-19 nie zostanie udowodnione, jej stosowanie w tej jednostce chorobowej jest dopuszczone jedynie w ramach eksperymentów badawczych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Fakenews.pl, Konkret24, Demagog.org